Apartament Jaworzyna 8,6
Zabierz Rodzinę na Jaworzynę !
Trudno znaleźć na mapie Polski drugie takie miejsce o tak różnorodnej ofercie zarówno w zimie jak i w lecie.
Atrakcje Jaworzyny Zimą mamy do dyspozycji nowoczesną 6-os kolej Gondolową, 4-os kolej krzesełkową, 9 wyciągów narciarskich i ponad 11 km szerokich tras zjazdowych. Taka różnorodność może wręcz oznaczać trudność wyboru. Ale tak naprawdę na Jaworzynie Krynickiej każdy znajdzie coś dla siebie i nie ma większego znaczenia, czy szuka wielkiego, czy trochę mniejszego urozmaicenia i czy ma mniejszą, czy większą wprawę w jeżdżeniu na nartach. Wspaniałe warunki narciarskie, przepiękne widoki, wspaniała regionalna kuchnia i ludzie w dobrych humorach uśmiechający się do zimowego słońca. Taka właśnie jest zima w Stacji Narciarskiej Jaworzyna Krynicka.


Wszystko zaczyna się na górze…


Atrakcje Jaworzyny 2Jaworzyna Krynicka (1114 m n.p.m.) to najwyższy szczyt we wschodniej części Beskidu Sądeckiego - cel wycieczek gości przybywających do Krynicy-Zdroju. Ze szczytu Jaworzyny rozciąga się przepiękny widok na dużą część Beskidu Sądeckiego, Beskidu Niskiego, fragment Beskidu Wyspowego, Gorców oraz Pienin a w słoneczne dni podziwiać można okazałą panoramę Tatr. Obecnie Jaworzyna Krynicka kojarzy się głównie ze sportami zimowymi, ale można z powodzeniem przyjechać tu także latem. Zbudowanie kolei gondolowej stało się ogromną atrakcją turystyczną i niewątpliwie wzmogło ruch turystyczny w tej części Małopolski. Kolej Gondolowa Jaworzyna Krynicka S.A. razem z całą infrastrukturą tworzą jedną z największych i najbardziej prężnie rozwijających się stacji narciarskich w Polsce.

 

Atrakcje Jaworzyny 3

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Od wielu lat Stacja Narciarska Jaworzyna Krynicka rozpoczyna sezon zimowy jako jedna z pierwszych w Polsce. Przeważnie początek sezonu zimowego przypada na koniec listopada. Sezon trwa nawet ok. 150 dni. Bywały już takie sezony narciarskie, które kończyły się nawet początkiem maja. Wszystko to dzieję się, dlatego, że na Jaworzynie Krynickiej panuje specyficzny mikroklimat porównywany z mikroklimatem alpejskim. Niekiedy bywa tak, że wszędzie wokoło jest wiosennie a na Jaworzynie Krynickiej pada śnieg. Wtedy na Jaworzynie Krynickiej zaczyna się prawdziwa uczta dla miłośników białego szaleństwa. Każdego roku w
zimie ponad 300 tys narciarzy, snowboardzistów oraz turystów przyjeżdża do Krynicy-Zdroju, aby spędzić swój zimowy urlop na stokach Jaworzyny Krynickiej. Liczba ta systematycznie rośnie.


Jak to wszystko się zaczęło?
Początki aktywności zimowej w pełnym znaczeniu tego słowa to rok 1997. Projekt budowy Kolei
Gondolowej i zagospodarowania Jaworzyny Krynickiej miał swoje podłoże już w latach 40, ale wtedy ten pomysł był uważany za bardzo pionierskie przedsięwzięcie i nie został zrealizowany. Później w latach 80 wracano do projektu budowy i ulegał on licznym modyfikacjom. Ostatecznie budowa Kolei Gondolowej została zaplanowana w dwóch etapach. Pierwszy etap obejmował budowę kolejki gondolowej z centrum Miasta do Czarnego Potoku, natomiast drugi etap obejmował budowę z Czarnego Potoku na szczyt Jaworzyny Krynickiej. Marzenia stały się rzeczywistością dopiero w 1997 roku. Wtedy został oddany do użytku drugi odcinek Kolei Gondolowej na Jaworzynę Krynicką. Minęło już ponad 10 lat jak wygodnie 6-os gondole wożą uśmiechniętych narciarzy w zimie i turystów latem na szczyt Jaworzyny Krynickiej.

 

Atrakcje Jaworzyny 4

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Trasy narciarskie na Jaworzynie Krynickiej
Atrakcje Jaworzyny 5

 

Trasy na Jaworzynie Krynickiej są bardzo zróżnicowane pod względem trudności. Każdy znajdzie coś dla siebie. Są trasy dla amatorów oraz trasy dla wytrawnych narciarzy. Przy stacji dolnej Kolejki Gondolowej znajduje się Snowpark dla miłośników wyczynowej jazdy na nartach czy snowboardzie. Dobrze przygotowane i utrzymane trasy narciarskie oraz nartostrady, opieka GOPR-u gwarantuje bezpieczeństwo, komfort i przyjemność z uprawiania narciarstwa. Tym większą, że wszystkie nartostrady są sztucznie dośnieżane. Na sezon zimowy 2008/2009 wszystkie systemy śnieżenia zostały gruntownie przebudowane tak, aby śniegu na Jaworzynie Krynickiej nie zabrakło.


 

 

Nowości na Jaworzynie Krynickiej
W zbliżającym się sezonie narciarskim będzie sporo nowości, które z pewnością zachwycą miłośników białego puchu. Pojawi się nowa 4-os Kolej Krzesełkowa, dodatkowy wyciąg orczykowy na najbardziejnpopularnej trasie nr II oraz drugi wyciąg szkoleniowy dla dzieciaków i osób, które zaczynają przygodę nannartach. Na Jaworzynie Krynickiej jest 9 tras narciarskich. Klejnotem na Jaworzynie jest „fisowska jedynka” najdłuższa w Polsce oświetlona trasa narciarska o długości ponad 2,6 km. Trasa jest podzielona na dwie części – górną, z której wydzielona jest trasa nr III, znakomita dla początkujących narciarzy i dolną – klasyfikowaną jako typową trasę gigantową. Kolejną trasą jest trasa nr V FIS gdzie zaawansowani narciarze znajdą wiele miejsca na zimowe szaleństwa.

Bardzo lubiane przez narciarzy i snowboardzistów są trasy nr II i IIa. Trasy klasyfikowane są jako
rodzinne i oznaczone kolorem czerwonym. Dzięki odpowiedniej lokalizacji są one nasłonecznione przez cały dzień a ich szerokość i optymalne nachylenie sprawia, że czujemy się jak w sercu Alp. Na trasie IIa znajduje się wybudowany w 2008 roku 4-os wyciąg krzesełkowy, który może przewieźć w ciągu godziny 2400 osób. Na trasie II (górny odcinek) został zbudowany dodatkowy wyciąg orczykowy, dzięki czemu znikną kolejki oczekujących na tej najbardziej popularnej trasie narciarskiej. Trasa nr IV o długości ponad 1000 metrów jest szczególnie przeznaczona dla początkujących i średnio zaawansowanych miłośników białego puchu. Z uwagi na ogromną popularność tej trasy wyposażona jest w dwa wyciągi narciarskie. Odbywają się na niej różnego rodzaju zawody sportowe oraz imprezy zimowe takie jak Lech Ski-Stacja, Rossignol Demo Tour oraz inne.
Dla początkujących narciarzy, którzy rozpoczynają swoja przygodę z nartami przeznaczona jest trasa nr VIIa. Dla dzieci i słabo jeżdżących narciarzy pozostają dwa wyciągi szkoleniowe o długości 100 m każdy. Jeden z nich zlokalizowany jest w górnej części trasy II, drugi natomiast w dolnej części trasy IIa. Na snowboardzistów oraz narciarzy czeka specjalnie przygotowany razem z firmą „4brams” duży snowpark. Można tam popróbować wyskoków na deskach oraz innych bardziej ekstremalnych akrobacji.


Mapka tras na Jaworzynie Krynickiej
Atrakcje Jaworzyny 6Atrakcje Jaworzyny 7

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zabawa w chmurach
Atrakcje Jaworzyny 8Możemy śmiało powiedzieć, że przez te kilka lat ugruntowaliśmy sobie pozycję miejsca gdzie coś się dzieje cyklicznie. Turyści i narciarze przyjeżdżają na Jaworzynę, bo wiedzą, że warto tu być. W okresie zimowym i letnim na Jaworzynie Krynickiej odbywa się bardzo wiele imprez o charakterze rozrywkowym. Najbliższa impreza, na której warto tu być to Sylwester pod gwiazdami na Jaworzynie Krynickiej. Impreza sylwestrowa ma już swoja historię, gdyż w takiej formie jest organizowana praktycznie od początku powstania stacji narciarskiej. Wcześniej od kilkudziesięciu lat na szczyt Jaworzyny wchodzili turyści, którzy pod szczytem wielkiej góry uczestniczyli w słynnych w regionie pasterkach. Tradycja ta przetrwała do dziś. Także w tym roku Narciarski Sylwester na Jaworzynie Krynickiej odbędzie się z wielką pompą. Będzie zabawa i tańce przy muzyce elektronicznej a każdy, kto zmarznie będzie mógł się rozgrzać przy góralskich ogniskach. Nie zabraknie też atrakcji dla narciarzy, którzy będą mogli jeździć na nartach do 2 w nocy. Czynna będzie główna trasa nr I o długości 2600 m. O północy będzie moŜna podziwiać piękny pokaz sztucznych ogni i świętować nadejście Nowego Roku.
Tak było rok temu

Atrakcje Jaworzyny 9

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Innymi imprezami zimowymi, które zyskały sobie miano imprez cyklicznych jest Wielkie Kolędowanie na Jaworzynie Krynickiej oraz Rozpoczęcie i Zakończenie Sezonu Narciarskiego. Jaworzyna Krynicka to miejsce gdzie odbywa się wiele imprez komercyjnych o charakterze rozrywkowym oraz liczne zimowe olimpiady.
Również w lecie Jaworzyna Krynicka tętni życiem. Bardzo dużą popularnością cieszy się Wielka
majówka, czy znany w całej Polsce Dzień Dziecka na Jaworzynie Krynickiej, który rokrocznie przyciąga rzesze dzieciaków z najdalszych zakątków Polski.

Atrakcje Jaworzyny 10

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Szlaki turystyczne
Dzięki kolejce gondolowej szczyt Jaworzyny Krynickiej jest znakomitym punktem wyjściowym wycieczek. Poniżej zamieszczamy propozycje wycieczek sprawdzonych, dostarczających niesamowitych wrażeń bardziej i mniej wytrawnym amatorom pieszych wypraw.


WYCIECZKA 1
Atrakcje Jaworzyny 11

Trasa
· różnica wzniesień 500 m.
· czas zejścia 1 ½ godz., podejścia 2½ godz.
Opis wycieczki
Najłatwiejsze i najszybsze zejście do Krynicy prowadzi od schroniskadrogą jezdną do Czarnego Potoku (za znakami szlaku rowerowego). Zalecamy ją w razie złej pogody, a także osobom starszym lub będącym w słabszej kondycji (np. przechodzącym rehabilitację). Trasa ta nadaje się nawet na spacer dla rodzin z małymi dziećmi.


WYCIECZKA 2
Atrakcje Jaworzyny 12

Trasa Z Jaworzyny do Krynicy
· Znaki czerwone, fragment Głównego Szlaku Beskidzkiego.
· Różnica wzniesień 494 m.
· Czas zejścia 2 ½ godz., podejścia 4 godz.
Opis wycieczki
Po wyjściu ze stacji kolejki gondolowej idziemy w prawo, wkierunku Muszyny, przez drewnianą bramę trasy narciarskiej i wzdłuż niej na dół polaną z widokiem na piękną dolinę Izworu. Wkrótce przechodzimy pod linami kolejki i opuszczamy nartostradę. Stromą ścieżką równolegle do kolejki, do lasu bukowego. Uwaga pola borówkowe!!! Tu zapewne zwolnimy, bo kto może oprzeć się soczystym, czarnym jagodom. W lesie wychodzimy na przecinkę dla narciarzy. Koło dolnej stacji wyciągu orczykowego dołączają się znaki szlaku zielonego (trasa 2) od schroniska pod Jaworzyną. Oba szlaki przebiegają wzdłuż trasy narciarskiej aż do „Diabelskiego Kamienia”. Za Diabelskim Kamieniem warto opuścić na chwilę szlak znakowany i przecinką narciarską podejść na niewielkie wzniesienie w grzbiecie zwanym Prehyba (ok.200m), skąd rozpościera się widok na Beskid Niski z kopułą Busova i garbem Lackowej. W dole widać sanatoria Krynicy. Z Diabelskiego Kamienia należy kierować się w stronę trasy narciarskiej. Pod linami kolejki, a następnie dość stromo w dół przez bukowy las, równolegle do nartostrady. Ścieżką a potem droga leśną, pod koniec nieco łagodniej nachyloną dochodzimy do drogi jezdnej wiodącej z Czarnego Potoku na Jaworzynę. Po przekroczeniu drogi dochodzimy bukowym lasem do łąk z widokiem na doliny Izworu i Czarnego Potoku oraz Krzyżową. Przez łąki w dół. Otwiera się widok na Krynicę Dolną z dominującą bryłą cerkwi.

UWAGA: na łące rozwidlenie dróg! Nie skręcać w lewo, należy trzymać się grzbietu w kierunku wschodnim i południowo wschodnim.

Poniżej łąk przyjemną dróżką wijącą się wśród kęp młodego lasu mieszanego z przewagą brzozy i sosny dochodzimy do ośrodka Akademii Rolniczej z Krakowa i drogi w dolinie Izworu. Przekraczamy Czarny Potok i po ok. 200m osiągamy szosę. Przystanek autobusowy linii 2 i 5 znajduje się przy wejściu do ośrodka P.T. „Czarny Potok” (5 min. szosą w prawo). Można stąd pojechać do Krynicy autobusem, bądź kontynuować wędrówkę czerwonym szlakiem (jeszcze ok. 1 godz.) Za przystankiem skręcamy z szosy w drogę leśną wspinającą się na grzbiet opadający z Krzyżowej. Po 10- 15 min. wychodzimy na skraj pastwisk i wzdłuż niego kierujemy się grzbietem w górę. Po dalszych 5 min. zagłębiamy się w lesie. Po 10 min. szlak skręca z drogi w prawo w ścieżkę i trawersem doprowadza do innej drogi, biegnącej spod góry Krzyżowej do ulicy Halnej. Nią znowu w prawo i po kolejnych 10 min. wychodzimy na łąki ciągnące się powyŜej ulicy Cmentarnej. Stąd można podziwiać widok na centrum uzdrowiska. W dole kopuły cerkwi prawosławnej. Szlak długim zakosem doprowadza do ulicy Halnej. Mijając siedzibę GOPR ze ścianą wspinaczkową, dochodzimy do głównej ulicy Kraszewskiego. Stąd do centrum uzdrowiska jeszcze tylko 15 min. marszu.

WYCIECZKA 3
Atrakcje Jaworzyny 13

Trasa Z Jaworzyny do Krynicy przez Krzyżową i dolinę Czarnego Potoku (wariant do Słotwin).
· Znaki zielone.
· 466 m różnicy wzniesień
· Czas zejścia 2 ½ godz., podejścia 3 godz.
Opis wycieczki
Od schroniska PTTK wyruszamy drogą jezdną, którą jedziemy ok. 5 min., do rozgałęzienia dróg na zakręcie. Tu (uwaga!) wchodzimy na ścieżkę trawersującą nieco pod górę przez las bukowy. Po ok. 20 min. przekraczamy trasę narciarską i koło dolnej stacji wyciągu orczykowego spotykamy znaki czerwone. Razem z nimi podążamy do „Diabelskiego Kamienia”. Dalej z początku stromym, potem zaś łagodnym trawersem wzdłuż ściany świerków, aż do przecinki narciarskiej. Tu rozejście szlaków. Czerwony prowadzi dalej wzdłuż nartostrady, my zaś przecinamy ją i zagłębiamy się w lesie. Uwaga - brak znaku skrętu! Dalej stromo w dół aż do doliny Czarnego Potoku. Po drodze przekraczamy szeroką drogę leśną (jest to dojazd do schroniska na Jaworzynie i znakowany szlak rowerowy). Ostatnie 200-300 m zejścia wiedzie rozjeżdżoną przez spychacze drogą (tzw. „spychaczówką”). Po deszczach należy ten odcinek ominąć lasem po lewej stronie. Wkrótce osiągamy dolną stację kolejki gondolowej i szosę. Przystanek końcowy przy ośrodku Pegaz. Z przystanku można powrócić do Krynicy autobusami linii 2 i 5. Z pętli autobusowej w Czarnym Potoku można pójść także do Słotwin, gdzie jest końcowy przystanek autobusów 3 i 5. Trasa nieoznakowana. ok. 40 min. Podchodzimy ścieżką wzdłuż wyciągu narciarskiego nad ośrodkiem „Eris” na widokowy grzbiet Urdy (809m). Przekraczamy wiodące nim szlaki żółty i niebieski i schodzimy wygodną drogą polną do Słotwin. Wariant do Słotwin - Od dolnej stacji kolejki gondolowej podchodzimy dość stromo, przez łąkę, na stok Krzyżowej (ok. 20 min.). Pod lasem miejsce odpoczynku z ławeczkami, widok na Jaworzynę i dolinę Czarnego Potoku. Na przełęcz Krzyżową jeszcze 10 min. przez las. Tu spotykamy znaki niebieskie szlaku Krynica- Runek i żółte, szlaku okrężnego. Dalej dość stromo w dół skrajem przecinki przygotowanej pod dolny odcinek kolejki gondolowej, potem miedzy willami, ulicami Zieloną i Dąbrowskiego, do ul. Piłsudskiego przy restauracji Hawana i przystanku autobusowym.

WYCIECZKA 4
Atrakcje Jaworzyny 14

Trasa Z Jaworzyny do Złockiego - popularna trasa wycieczkowa, a w zimie turystyczna trasa narciarska.
· Znaki zielone.
· 700 m różnicy wzniesień
· Czas zejścia 1 ½ godz., podejścia 2 ½ - 3 godz.
Opis wycieczki
Wędrujemy od szczytu Jaworzyny Krynickiej ścieżką, przez polany, w kierunku południowo-wschodnim. Następnie lasem łagodnie, potem dość stromo w dół 45 min. Po przekroczeniu potoku droga wyrównuje się, wkrótce wychodzimy z lasu na łąki pokrywające grzbiet między Złockiem a Szczawnikiem. Idziemy cały czas łagodnie obniżającym się grzbietem. Piękne widoki na Jaworzynę, Pustą Wielką, Góry Lewockie oraz grupę Zimnego i Dubnego. Mijamy podstację elektryczną. Za nią zaczyna się rodzaj alei po obu stronach obsadzonej lipami, doprowadza ona nas do widocznej z daleka cerkwii otoczonej grupą wiekowych drzew. Szlak znakowany wiedzie dalej grzbietem przez pola. Do zbiegu dróg i przystanku autobusowego nr 3 w centrum Złockiego jeszcze ok. 20 min. (autobusy do Krynicy kursują stamtąd przynajmniej raz na godzinę, ostatni ok. 21.00).

WYCIECZKA 5
Atrakcje Jaworzyny 15

Trasa Z Jaworzyny do Słotwin przez Runek, Przysłop i Przełęcz Białą.
· Znaki do Runka czerwone, potem niebieskie, pod koniec żółte i czerwone szlaku spacerowego.
· 500 m różnicy wzniesień
· Czas przejścia ok. 3 godz.
Opis wycieczki
Ze szczytu Jaworzyny Krynickiej idziemy za znakami czerwonymi i zielonymi na zachód. Wzdłuż wyciągu narciarskiego podążamy łagodnie w dół na dolny skraj polany. Tu znaki zielone odchodzą w prawo, do schroniska. Dalej za znakami czerwonymi, szeroką, wygodną drogą, wędrujemy na przemian lasem bukowym i świerkowym, który wyrósł przez ostatnie pięćdziesiąt lat na miejscu dawnych polan: Bukowej i Czubakowej. Po około 1 godz. marszu osiągamy porębę z widokiem na Tatry. W tym miejscu dawno istniała Runkowa Polana. Spotykamy tu znaki niebieskie wiodące z śegiestowa do Krynicy. Na zalesiony wierzchołek Runka (1082 m) jest stąd ok. 15 min. Stamtąd moŜna zejść w 20 min. niebieskim szlakiem do bacówki PTTK „Nad Wierchomlą” i dalej do końcowego przystanku autobusu nr 3 w Szczawniku (z bacówki 2 godz.). Z Runka do schroniska na Hali Łabowskiej szlakiem czerwonym 2 godz., do Rytra (PKP) 6 godz. Idziemy niebieskim szlakiem, łagodnym trawersem na przełęcz. Od czasu do czasu można zajrzeć przez drzewa w dolinę Kamienicy Nawojowskiej. Dalej łagodne podejście wśród modrzewiowego lasu na Przysłop (935 m), mało wybitny szczyt w bocznym ramieniu Runka, a z niego równie łagodne zejście na przełączkę, do szerokiej leśnej drogi. Szlak przecina ją i krótkim, dość stromym podejściem wyprowadza na pokryty bukowym lasem grzbiet, zwany Bukowiną lub Bukówkami. Tu napotykamy znaki żółte, za którymi skręcamy w lewo. Wkrótce osiągamy skraj lasu, gdzie wchodzimy na szeroką drogę grzbietową. Widoki na otoczenie Krynicy od wschodu i południa, w dole Słotwiny. Rozległe obniżenie, którym wędrujemy, to Przełęcz Biała. Przed wejściem w las odchodzi w prawo droga do Słotwin, którą wiodą znaki czerwonego szlaku spacerowego. Schodzimy tą drogą wygodnie i przyjemnie do pętli autobusów nr 3 i 5 w Słotwinach. Kawałek za pętlą schronisko im. bł. Piotra Jerzego Frassatiego.

UWAGA!!!
Podczas wycieczek przyda się dobra mapa topograficzna. Polecamy mapę "Okolice Krynicy” w skali 1: 50000, obejmującą okolice Krynicy, Muszyny, śegiestowa i Starej Lubowni. W Krynicy w materiały zaopatrzyć się można w Centrum Informacji Turystycznej.

Jaworzyna Krynicka przez cały rok

Atrakcje Jaworzyny 16Bajeczna panorama Beskidu Sądeckiego to szczególna gratka dla miłośników przyrody i amatorów wędrówek pieszych i rowerowych. Jaworzyna czaruje już w trakcie wjazdu kolejką gondolową na wysokość 1114m. Wyjątkowa przyroda - fauna i flora, wiele niespodzianek i osobliwości oraz zagadkowych miejsc nie tylko dla najmłodszych - do odkrycia na nowej przyrodniczej ścieżce edukacyjnej. Dla łakomych aktywnego wypoczynku możliwości szusowania rowerem po paśmie Jaworzyny. Świetnie przygotowane szlaki turystyczne o różnym stopniu trudności. Mnóstwo miejsc na zabawę dla najmłodszych, opalanie i wytęskniony wypoczynek i relaks. A potem pyszna kuchnia regionalna w karczmach z urokliwą panoramą Beskidu Niskiego, Sądeckiego i Tatr.

Atrakcje Jaworzyny 17

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Szlaki turystyczne
Dzięki kolejce gondolowej szczyt Jaworzyny Krynickiej jest znakomitym punktem wyjściowym wycieczek. Poniżej zamieszczamy propozycje wycieczek sprawdzonych, dostarczających niesamowitych wrażeń bardziej i mniej wytrawnym amatorom pieszych wypraw.
Trasy rowerowe
Na Jaworzynie Krynickiej są wytyczone dwie trasy rowerowe o różnym stopniu trudności. Bardziej wprawieni rowerzyści mogą wjechać na Jaworzynę na rowerze lub wywieść rower specjalnym wagonikiem i potem delektować się jazdą z góry. Obie trasy maja ponad 5 km długości.
Ścieżka edukacyjno – przyrodnicza
Ścieżka przyrodniczo - edukacyjna „Na stoku Jaworzyny” ma umożliwić turystom zapoznanie się z najciekawszymi fragmentami krajobrazowo-przyrodniczymi Jaworzyny. Trasa ma długość 4,5 km a czas jej przejścia to około 2 godziny. Zalecany ekwipunek uczestnika wycieczki to ubiór turystyczny, lornetka, notatnik i ołówek, aparat fotograficzny. Na ścieżce przyrodniczej zlokalizowano 14 „przystanków tematycznych”, każdy poświęcony osobliwościom danego fragmentu trasy. Ścieżka wyposażona jest oczywiście w tablice informacyjne. W miejscach o szczególnych walorach krajobrazowych można spocząć i podziwiać bajeczne panoramy. Dla wygody kierunek marszu oznaczony został strzałkami.

Atrakcje Jaworzyny 18